Technologia kanadyjska tzw. technologia szkieletowa - budownictwo zapoczątkowane i popularne w USA, Skandynawii i Kanadzie, obecnie coraz bardziej popularne w Polsce. Konstrukcja domu szkieletowego, czyli ściany, strop i więźba dachowa wykonana jest z drewna konstrukcyjnego, struganego i suszonego komorowo. Poszycie i usztywnienie konstrukcji budynku to płyta OSB.
Dom drewniany w 3 miesiące
Dom drewniany o powierzchni 100 m2 budowany jest w niecałe trzy miesiące pod klucz.
Budowa domu poniżej 0 stopni C
W technologii kanadyjskiej można budować nawet gdy temperatura spada poniżej zera, ponieważ oprócz fundamentów nie wykonuje się żadnych prac mokrych, która wymagałyby temperatur dodatnich.
Drewno - naturalny surowiec
Drewno jako surowiec naturalny stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach mikroklimat wnętrza budynku. W domach drewnianych mieszka się zdrowiej i taniej.
Ochrona cieplna budynku
Trudna do uzyskania podobnym kosztem w innych technologiach - ściany i połać dachowa to praktycznie sama izolacja cieplna umieszczona w sztywnej konstrukcji wpływająca na bardzo wysoką izolacyjność cieplną budynku oraz na niskie koszty eksploatacyjne.
Większa ilość m2
Dzięki mniejszej grubości ścian dom szkieletowy zyskuje na większej ilości metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w porównaniu z domem murowanym o takich samych wymiarach. Przykładowo dom z drewna o powierzchni 100m2 jest większy wewnątrz od murowanego o około 8%.
Bez chemii
Trwałość domu budowanego w technologii szkieletowej, nie jest mniejsza niż tego wybudowanego w technologii murowanej.
Drewno wykorzystywane do budowy domu poddaje się przemysłowemu suszeniu, które nie tylko optymalizuje jego zalety konstrukcyjne, ale zabija także pleśń i owady.
Rezygnując z substancji chemicznych używanych kiedyś w tym celu chronimy także środowisko.